Sigarayı bırakmanın bir başka mutluluğu da aklımızın bir köşesinde gizlenen o kara lekelerden kurtulmaktır. Bütün tiryakiler aptal olduklarını ve sigaranın olumsuz etkilerini görmezlikten  geldiklerini  bilirler. Sigarayı  çoğunlukla  hiç  düşünmeden, otomatik  olarak içeriz fakat kara lekeler aklımızın bir köşesinde pusuda bekler.

Sigara içtiğimiz sürece bu kara lekelerin ortaya çıktığı anlar şunlardır: Sigara paketlerinin üzerindeki uyarı yazısını okuduğumuzda

Kanserle ilgili bir şey duyduğumuzda

Sigaraya karşı kampanyalar açıldığında

Öksürük krizi tuttuğunda

Kalbimizde bir ağrı olduğunda

Çocuklarımızdan, arkadaşlarımızdan yada yakınlarımızdan biri bize acıklı bir şekilde baktığında

Diş doktoruna gittiğimizde veya birini öperken yada sigara içmeyen birisiyle konuşurken nefesimizin ne kadar kötü koktuğunu ve dişlerimizin ne kadar lekeli olduğunu fark ettiğimizde

Sigara içmekten dolayı sosyal saygınlığımızı yitirdiğimizde

Bütün bunların farkında değilsek bile o kara lekeler aklımızın bir köşesinde pusuda bekler ve bağımlılığımız arttıkça bizi kendilerine çekmeye çalışırlar. Bu çekişme ancak o iğrenç bağımlılıktan kurtulmaya karar verdiğimiz zaman sona erer.

Bu kara lekeler olmadan ve bir daha sigara içmek gereksinimi duymayacağınız bilincinde olarak yaşamanın zevkini ne kadar vurgulasam azdır.

Son iki bölümde sigara içmenin büyük dezavantajlarını ele almıştım. Önümüzdeki bölümde ise dengeyi sağlamaya özen göstererek sigara içmenin avantajlarını sıraladım.

Arayınız...