Sigarayı “irade yöntemi” ile bırakmaya çalışan bir çok tiryakinin perişan olmasına neden budur. Üç dört gün sigarasız kaldıktan sonra devam edebilmek için ara sıra bir sigara içmeye yada bir iki nefes çekmeye başlarlar. Bunun ruh hallerinde yarattığı felaket etkinin farkına varmazlar.

Çoğu tiryaki bu ilk nefesin tadını beğenmez ve sevinir. “İyi, hiçbir zevk almadım, demek ki sigara isteğim azalıyor.” Diye düşünür. Aslında tam tersi olur. Aklınızdan çıkarmayın: SİGARA HİÇBİR ZAMAN ZEVK DEĞİLDİR. Sigarayı zevk için içmiyordunuz. Tiryakiler sigarayı zevk için içseler de hiçbir zaman birden fazla sigara içmezlerdi.

Sigara içmenizin tek nedeni küçük canavarı beslemekti. Dört gün boyunca aç bıraktınız. O bir sigaranın veya nefesin onun için ne kadar değerli olduğunu düşünün! Siz fark etmezsiniz ama bilinçaltınız yeni gelen nikotini hemen kaydeder ve o ana kadarki bütün çabanız boşa çıkar. İçinizden bir ses: “Her türlü mantığa karşın sigara çok güzel bir şeydir. Bir tane daha iç. Diye fısıldamaya başlar.

Bir tek nefes çekmenin iki zararlı etkisi vardır:

1.      Bedeninizdeki küçük canavarı yaşatmaya devam eder.

2.      Daha da kötüsü beyninizdeki büyük canavarı yaşatmaya devam eder ve ilk nefes ikinciyi istetir.

Unutmayın: Tiryakilerin sigaraya başlamalarının nedeni tek bir sigaradır.

Arayınız...