Tek bir tane sigara içme düşüncesini aklınızdan çıkarın. O bir hayaldir. Tek bir sigara, sigaraya başlamanıza yetti. Zor durumlarda destek, özel anlarda ödül görevi gören tek bir sigara, sigarayı bırakma girişimlerinin çoğunu başarısızlığa sürükler.

Ter bir sigara bağımlılığından kurtulmayı başarmış insanları tekrar tuzağa düşürür. İnsan bazen artık sigaraya gereksinim duymadığını kanıtlamak ister ve kanıtlar. Sigaranın tadı o kadar iğrenç gelir ki, bir daha bağımlılık kazanmayacağını sanır, oysa kazanmıştır bile.

Tek bir özel sigaranın düşüncesi tiryakileri çoğunlukla sigarayı bırakma isteğinden alıkoyar –sabah ilk sigara veya sindirim sigarası.

“Tek bir sigara” diye bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Sigara içmek zincirleme bir olaydır, siz kesmezseniz yaşamınız boyunca devam eder.

Sigarayı bırakmış insanların bazıları bu tek bir sigara efsanesi yüzünden yakınır dururlar. Ara sıra içilen sigara yada paket diye bir şey olmadığı düşüncesini benimseyin –o yalnızca bir hayaldir. Sigara içmeyi düşündüğünüzde aklınıza kendinize ruhsal ve fiziksel olarak zarar verme, sigaranın esiri olma ve ömür boyu pis bir ağız kokusuyla dolaşma hakkına kavuşmak için bir servet harcayarak geçirdiğiniz pis yaşamı getirin.

Ne yazık ki sigara gibi, iyi ve kötü zamanlarda destek veya zevk olarak kullanabileceğimiz başka bir şey yok. Lütfen aklınızdan çıkarmayın: Sigaranın böyle bir hüneri yoktur. Bu felaketi ya yaşamınız boyunca çekersiniz yada hiç çekmezsiniz. Çok güzel badem tadı var diye siyanür içmeyi düşünmezsiniz bile; arada bir içilen sigara veya puro düşüncesi ile kendinize eziyet etmeyi bırakın artık.

Bir tiryakiye “Bağımlılık kazanmadan önceki zamana dönme şansınız olsaydı tekrar sigaraya başlar mıydınız=” diye sorduğunuzda “Şaka yapıyor olmalısınız” yanıtını alırsınız. Oysa tiryakiler yaşamlarının her günü bu seçim şansına sahiptirler. Neden doğru karar vermezler? Çünkü korkarlar. Bırakamamaktan veya yaşamın sigarasız eskisi gibi olmayacağından korkarlar.

Kendinizi aldatmayı bırakın. Başarırsınız. Herkes başarır. Çok basit.

Olayı  daha  da  basitleştirmek için  anlamanız gereken  bazı  temel  noktalar  var. Şimdiye kadar üçünü ele aldık:

1.      Vazgeçmeniz gereken hiçbir şey yok. Kazanacağınız bir sürü güzel şey var.

2.      Tek bir sigara düşüncenizi aklınızdan çıkarın. Öyle bir şey yok. Yalnızca pislik ve hastalık dolu bir yaşam var.

3.      Sizin  başkalarından  hiçbir  farkınız  yok.  Her  tiryaki  sigarayı  kolaylıkla bırakabilir.

Arayınız...