Hayır! O küçük nikotin canavarı ölüp vücudunuzdaki nikotin özlemi sona erince geri kalan aldatmacalar da kaybolacak ve hem gerginlik ve stresle başa çıkabilmek hem de iyi anları doyasıya yaşayabilmek açısından fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da daha güçlü olduğunuzu fark edeceksiniz.

Artık tehlike yaratabilecek tek şey hâlâ sigara içen insanların etkisidir. “Komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş” derler. Herkes tarafından bilinen bu söz yaşamımızın birçok alanında geçerlidir. Sigarayı bırakmış kişiler sigaranın dezavantajlarını uydurma “avantajlarla” karşılaştırdıklarında ortaya çok büyük bir fark çıktığı halde neden hâlâ sigara içenleri kıskanırlar?

Çocukluğumuzdan beri beynimize işlenmiş ol asılsız inançları düşünürseniz tuzağa düşmemizin gayet normal olduğunu anlarsınız. Sigara içmenin ne kadar büyük bir geri zekalılık olduğunu bir kez gördükten ve bir çoğumuz bırakmayı başardıktan sonra neden aynı tuzağın içine yine düşeriz? Sigara içenlerin etkisinden dolayı.

Çoğunlukla başkalarıyla beraberken özellikle yemek sonrasında tehlike daha büyüktür. Tiryaki sigara yakar ve sigarayı bırakmış olan kişi bir rahatsızlık duyar. Bu konudaki araştırmaları incelerseniz bunun ne kadar garip bir şey olduğunu görürsünüz. Sigara içmeyenler içmedikleri için mutludurlar, sigara içenlerse beyinlerine işlemiş inançların etkisiyle sigaranın kendilerine zevk verdiği hayaline kapılmalarına rağmen hiç başlamamış olmayı dilerler. Öyleyse sigarayı bırakmış bazı kişiler içenleri bu durumlarda neden kıskanırlar? Bunun iki nedeni vardır.

1.      “Tek bir sigara”. Unutmayın böyle bir şey yoktur. Buna artık bir kerelik bir şey diye değil, tiryaki açısından bakmaya çalışın. Siz tiryakiyi kıskanırken kendisi davranışını uygun bulmaz ve o sizi kıskanır. Tiryakileri izlemeye başlayın. Sizi bağımlılığınızdan uzaklaştıracak en iyi yardımcı onlardır. Sigaranın ne kadar çabuk bittiğine ve tiryakinin ne kadar çabuk yeni bir tane yaktığına bakın. Özellikle de tiryakinin sigara içtiğinin farkında bile olmadığına ve sigarayı otomatik olarak yaktığına dikkat edin. Zevk almadığı halde kendisini onsuz iyi hissetmediği için sigara içtiğini düşünün. Sizden ayrıldıktan sonra sigara içmeye devam edeceğini unutmayın. Ertesi gün pislik dolu göğsüyle kalktığında kendini zehirlemeyi sürdüreceğini düşünün. Bir daha göğsünde ağrı olduğunda, gözüne sağlık bakanlığının uyarı yazısı iliştiğinde, sigara içmeyen biriyle beraber olduğunda, bir dahaki dünya sigara içmeme gününde, kansere meydan okuma kampanyasında, metroda, hastanede, kitapçıya, doktora, süpermarkete, kiliseye vs. Gittiğinde omuzlarında hep bu yükü taşıyacak, kendine fiziksel ve ruhsal açıdan zarar verme ayrıcalığı için bir servet harcayacaktır. Yaşamını pislik içinde, ağız kokusu, lekeli dişler, aklının köşesindeki kara lekelerle geçirecek ve kendine sistemli bir şekilde zarar veren nesneye esir olacaktır. Bütün bunlara da sigaraya başlamadan önceki haline kavuşmak hayali için katlanacaktır.

2.      Sigarayı bırakmış kişilerin bazı durumlarda duydukları rahatsızlığın ikinci nedeni de sigara içenlerin aktif olarak bir şey yapmaları, yani sigara içmeleri, sigarayı bırakmış bir kişinin ise bir şey yapmadığı için yoksunluk duygusuna kapılmasıdır.  Sigarayı  bırakmadan  önce  şunu  aklınıza  koyun:  Sigara içmeyenin yoksun kaldığı bir şey yoktur. Zavallı tiryaki birçok şeyden yoksun kalır:

  • SAĞLIK
  • ENERJİ
  • PARA
  • ÖZ GÜVEN,
  • ÖZ SAYGI
  • İÇ HUZUR
  • CESARET
  • SAKİNLİK
  • ÖZGÜRLÜK.

Artık sigara içenleri kıskanmak yerine onları gerçekten oldukları gibi yani perişan ve zavallı varlıklar olarak görmeye başlayın. En kötü durumda olan bendim, biliyorum. Bu yüzden bu kitabı okuyun. En acınacak durumda olanlar bu gerçeklere katlanamayarak kendilerini aldatmaya devam etmek zorunda olanlardır.

Eroinmanları kıskanmazsınız. İngiltere’de eroin yüzünden ölenlerin sayısı yılda üç yüzü geçmez. Nikotin ise yılda yüz binlerce insanın ölümüne neden olurken bu sayı dünya çapında iki buçuk milyonu bulur. Nikotin tarihteki tüm savaşların toplamından daha fazla kişinin ölümüne neden oldu. Her bağımlılık gibi sizinki de kendiliğinden iyiye gitmek yerine, zamanla kötüleşir. Sigara içmekten artık bugün bile zevk almıyorsanız yarın hiç almayacaksınız. Tiryakileri kıskanmayın. Onlara acıyın. İnanın: ACINACAK DURUMDALAR.

Arayınız...