Birçok kişi sigaranın yerine şeker, sakız, nane şekeri, içinde ot olan sigaralar, haplar kullanır. HİÇBİRİNİ KULLANMAYIN. Bu tür şeyler işinizi kolaylaştırmak yerine yalnızca güçleştirir. Canınız sigara istediğinde ve siz sigara yerine başka bir şey kullandığınızda sigara isteğinizin devam etmesine ve artmasına neden oluyorsunuz. Aslında “Sigara içmeliyim veya bu boşluğu başka bir şekilde doldurmalıyım” diyorsunuz. Bu bir şantajcıya yada inatçı bir çocuğa yenilmek gibidir. Canınız sigara istemeye devam eder ve işkence uzar. Ne olursa olsun kullandığınız şey sigaranın yerine geçmez, çünkü istediğiniz yemek değil nikotindir. Başka bir şey kullanmakla sigarayı düşünmeye devam etmiş oluyorsunuz. Aklınıza şunu yerleştirin:

1.      Nikotinin alternatifi yoktur.

2.    Nikotine muhtaç değilsiniz. Nikotin besin değil zehirdir. Nikotin özlemi duyduğunuzda yalnızca tiryakilerin bu duyguyu yaşadıklarını sigara içmeyenlerin böyle bir sorunu olmadığını anımsayın. Bu özlemi nikotinin neden olduğu başka bir dert, canavarın ölüm çığlığı olarak görün.

3.     Unutmayın! Sigara özlemi yaratır, gidermez. Sigaraya ve sigaranın bir alternatifine muhtaç olmadığınızı ne kadar çabuk anlarsanız o kadar çabuk kurtulursunuz.

Nikotin içeren sakızların yada başka şeylerin yakınından bile geçmeyin. Bunların vücuttaki nikotin miktarını sabit tuttukları ve sizi nikotinsizliğin kötü etkilerinden korudukları için sigarasızlığa alışma dönemini dolaylaştırdıkları söylenir. Aslında aynı nedenlerden dolayı  bırakmayı  güçleştirirler.  Sigara  alışkanlığı  sürekli sigara özlemi gidermektir. Nikotinin hiçbir yararı yoktur. Sigara içmenizin tek nedeni nikotinsizliğin yarattığı özlemi gidermektir. Bu özlem kaybolunca alışkanlık da yok olur. Zaten özlem o kadar hafiftir ki herhangi bir önlem almak gerekmez. Sigara içmenin asıl sorunu daha önce de söylediğim gibi kimyasal bağımlılık değil aklımızı karıştıran aldatmacalardır. Nikotin içeren sakızlar kimyasal bağımlılığın devam etmesine neden olurlar, kimyasal bağımlılık da psikolojik bağımlılığın uzamasına yol açar.

Sigarayı bırakmış birçok kişi nikotinli sakızlara bağımlıdır. Hâlâ sigara içen sakız bağımlıları da vardır. Sakızın tadının iğrenç olduğunu söyleyerek kendinizi aldatmayın. İlk sigaranızın tadını anımsayın.

Sigaranın diğer bütün alternatifleri nikotinli sakızlarla aynı etkiye sahiptir. “Sigara içemediğime göre boşluğu normal sakız yada şekerle dolduruyorum” düşüncesinden söz ediyorum. Sigarasızlığın yarattığı boşluk besinsizlikten doğan açlıktan ayırt edilmezse de biri birinin yerini tutmaz. Aslında canınızı sigara istetecek bir şey varsa o da kendinizi tıka basa sakızla ve nane şekeri ile doldurmaktır.

Sigara alternatiflerinin en kötü yanı asıl sorunun yani beynimize işlenmiş yanlış inançların devam etmesine neden olmalarıdır. Gripten kurtulduğunuzda bir alternatif arar mısınız? Tabii ki hayır. “Sigaranın yerini tutacak bir şey arıyorum” dediğinizde aslında “Bir özveride bulunuyorum” demiş oluyorsunuz. “İrade yönteminde” yaşanan depresyonlar tiryakinin özveride bulunduğuna inanmasından kaynaklanır. Tiryaki bir sorunun yerine başka bir sorun yaratmıştır. İnsanın kendisini şekerlerle tıka basa doldurması hiç hoş bir şey değildir. Yalnızca şişmanlayıp kendisini kötü hissetmesine arkasından da sigaraya tekrar başlamasına neden olur.

Arayınız...