Bir başka yanılgı da budur. Bu yanılgıyı sigarayı “irade yöntemi” ile bırakmaya çalışan ve sigaranın eksikliğini gidermek için şekerlere başvuran tiryakiler yaymışlardır. Nikotin eksikliğinin yarattığı özlem açlık sinyallerine benzer, bu yüzden sık sık açlıkla karıştırılır.  Açlık yemekle  giderilir ama  nikotin özlemi hiçbir zaman tam anlamıyla giderilmez. Her uyuşturucuda olduğu gibi vücut bir süre sonra bağışıklık kazanır ve uyuşturucu yarattığı özlemi artık tam anlamıyla gidermez olur. Daha sigarayı söndürür söndürmez vücuttaki nikotin seviyesi düştüğünden tiryaki sürekli nikotin özlemi içindedir. Bunun doğan sonucu ardı ardına sigara içmektir. Fakat tiryakiler aşağıdaki nedenlerden biri yada ikisinden dolayı işin bu noktaya gelmesini engellerler:

1.      Para açısından –daha fazla sigara içecek paraları yoktur.

2.      Sağlık açısından –sigara özlemini gidermek için kendimizi zehirleriz bu da otomatik olarak içebileceğimiz sigaraların sayısını kısıtlar.

Tiryakiler sürekli nikotin özlemi içinde oldukları ve bu özlemi hiçbir zaman tam anlamıyla gideremediklerinden bu boşluğu doldurmak için genellikle çok yemek yer ve çok içki içerler yada daha güçlü uyuşturuculara başvururlar. (ALKOLİKLERİN ÇOĞU KOYU SİGARA TİRYAKİLERİDİR. BUNUN GERÇEKTEN BİR SİGARA SORUNU OLUP OLMADIĞINI MERAK EDİYORUM.)

Tiryaki  sigarayı  yemeğin  yerine  kullanmaya  başlar. Kendi  yaşadığım  kabus yıllarında öyle bir noktaya gelmiştim ki kahvaltı ve öğle yemeğini tamamen kaldırmıştım. Bunun yerine bütün gün birbiri ardına sigara içiyordum. Son yıllarda, akşamı dört gözle bekler olmuştum, çünkü ancak o zaman sigarayı bırakabiliyordum. Fakat bu kez de bütün akşam atıştırıp duruyordum. Aç olduğumu düşünüyordum, ama aslında nikotin özlemi içindeydim. Diğer bir deyişle gündüzleri yemek yemek yerine sigara içiyor akşamları da sigara içmek yerine yemek yiyordum. O zamanlar bugüne göre on üç kilo daha fazlaydım ve bunun önüne geçemiyordum.

Vücudunuzdan canavarı atar atmaz o iğrenç güvensizlik duygusu  yok  olur. Öz güveninizle birlikte öz saygınız da geri kalır. Böylece yalnızca yemek alışkanlıklarınızı değil tüm yaşamınızı kontrol altına almayı garantilemiş olursunuz. Sigaradan kurtulmanın en büyük avantajlarından biri de budur.

Daha önce de söylediğim gibi kilo alma yanılgısına sigarasızlığa alışma döneminde sigara yerine kullanılan şeyler neden olur. Bu yöntemle bırakmayı kolaylaştırmaz yalnızca güçleştirirsiniz. Bu konuya ileride sigara yerine kullanılanlarla ilgili bölümlerde daha ayrıntılı bir şekilde değineceğim.

Arayınız...