Sigarayı bırakma girişimleri genellikle iki nedenden dolayı başarısızlığa uğrar. Birincisi diğer tiryakilerin etkisidir. Zayıf bir anınızda veya başkalarıyla birlikteyken biri bir sigara yakar. Bu konuya daha önce ayrıntılı bir şekilde değindim. Tek bir sigara diye hiç bir şey olmadığını anımsayın. Zincirleri kırdığınız için sevinin. Tiryakilerin sizi kıskandığını aklınıza yerleştirin ve onlara acıyın. İnanın acınacak haldeler.

Başarısızlığın ikinci nedeni araya kötü bir gün girmesidir. Sigara içmeyenlerin de sigara içenler gibi iyi ve kötü günleri olduğunu unutmayın. Yaşam inişli çıkışlıdır ve her şey birbirine bağlıdır. “İrade yönteminde” tiryaki yaşadığı ilk kötü günde hemen sigarayı arar ve tabii o kötü gün daha da kötü olur. Sigara içmeyen bir kişi stres ve sıkıntıyla hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha rahat başa çıkabilir.

Sigarasızlığa alışma döneminde kötü bir gün yaşamaktan  korkmayın.  Eskiden sigara içtiğiniz zaman da kötü günleriniz olduğunu (yoksa bırakmaya karar vermezdiniz) unutmayın. Sigara içemediğiniz için üzüleceğinize kendi kendinize şöyle deyin: “Evet, bu gün pek iyi bir gün değil, ama sigara da bir işe yaramayacak. Yarın daha iyi bir gün olur, şu anda hiç değilse bir artı puana sahibim. O iğrenç sigara alışkanlığından kurtuldum artık.”

Tiryakiler sigaranın kötü yanlarını görmezlikten gelirler. Hiçbir zaman sigara yüzünden öksürmezler, sürekli soğuk algınlığına yakalanırlar. Issız bir yerde  arabanız bozulduğunda bir sigara yakarsınız. O sigara yüzünden mutlu mu neşeli mi olursunuz? Tabii ki hayır. Biri sigarayı bırakır bırakmaz yaşamda ters giden her şeyin suçunu sigarasızlığa yüklemeye başlar. Arabanız bozulduğunda: “Eskiden böyle durumlarda bir sigara yakardım.” Diye düşünürsünüz, fakat sigaranın hiçbir sorunu çözmediğini unutur, hayal ürünü bir destek arayarak kendinize eziyet çektirirsiniz. Kendinizi zor bir duruma düşürür, sigara içemediğiniz içi perişan olursunuz, içseniz durumunuz daha da kötü olur. Doğru bir karar aldığınızı biliyorsunuz; bu karardan kuşku duyarak ne diye hâlâ kendinize işkence çektiriyorsunuz?

Unutmayın olumlu düşünmek her zaman için çok önemlidir.

Arayınız...