Gizli gizli sigara içenler ara sıra içenler grubuna dahil edilebilirler. Fakat gizli gizli sigara  içmenin etkileri  o  kadar  haindir  ki ayrı  bir  bölümde  ele  almak  gerekir. Kişisel ilişkilerin bozulmasına neden olurlar. Benim neredeyse boşanmama yol açıyordu.

Yine başarısızlıkla sonuçlanan sigarayı bırakma çabalarımdan birini anımsıyorum. Bu girişimime karımın sürekli öksürüğüm ve nefes darlığı çektiğim için duyduğu endişe neden  olmuştu. Sağlığımla  ilgili  bir  korkum  olmadığını söylediğimde  bana  “Biliyorum korkun olmadığını ama sevdiğin bir insanın kendisine sistemli bir şekilde zarar verdiğini görmek zorunda kalsan nasıl hissederdin kendini?” dediğinde söyleyecek bir şey bulamadım ve sigarayı bırakmaya çalıştım. Bu girişim üç hafta sonra bir arkadaşımla yaptığım ateşli bir tartışmadan sonra sona erdi. Bu tartışmayı o andaki ruh halimden dolayı özellikle çıkardığımı ancak yıllar geçtikten sonra anlayabildim. O zamanlar ise gerçekten bozulmuştum. Fakat tartışma bir rastlantı değildi, çünkü o arkadaşımla ne daha önce ne de daha sonra hiçbir tartışmamız olmadı. O günkü olay ise kesinlikle küçük canavarın işiydi.  Her neyse  bana  bahane  olmuştu,  canım deliler gibi  sigara  istiyordu  ve  yine başladım.

Karımın hayal kırıklığına uğramasına dayanamayacağımdan kendisine hiçbir şey söylemedim. Bir tek yalnızken içiyordum. Sonra yavaş yavaş arkadaşlarımla birlikteyken de içmeye başladım, artık karımdan başka herkes sigara içtiğimi biliyordu. O zamanlar kendimden çok memnun olduğumu anımsıyorum. “Hiç değilse bu şekilde daha az sigara içmiş oluyorum” diye düşünüyordum. Karım sonunda bir gün beni sigara içmeye devam etmekle suçları. Hiç fark etmemiştim ama meğer sık sık tartışma  yapıp  evden dışarı fırlıyormuşum. Diğer zamanlarda iki saat içinde yaptığım alışverişleri daha uzun sürede yapmaya ve normal olarak benimle gelmesini istediğim yerlere tek başıma gidebilmek için bahaneler bulmaya başlamıştım.

Sigara  içenlerle  içmeyenler  arasındaki  uçurum giderek büyüyor  ve  yakınları  ile birlikte olmaktan kaçınıyorlar yada çok nadir görüşüyorlar. Gizli gizli sigara içmenin en kötü yanı tiryakinin bir şeyden yoksun kaldığı hayalinin güçlenmesidir. Ayrıca insanın kendisine olan saygısını yitirmesine neden olur; diğer her bakımdan dürüst bir kişi ailesini ve arkadaşlarını aldatmak zorunda kalır.

Herhalde ya şimdiye kadar bu tür bir şey yaşamışınızdır yada şu anda yaşıyorsunuzdur.

Arayınız...